Prodejce není váš kamarád. Jde mu výhradně o to, dostat z vás co nejvíce peněz a co nejčastěji. I když vám posílá krásné a barevné letáky plné neuvěřitelných akcí a slev, i když vám nabízí nákup na úvěr, dokonce i když vám umožní sbírat za každý nákup body, které v budoucnosti jistě výhodně uplatníte. Ve skutečnosti není vše tak růžové, jak se zprvu zdá. Jaké drobné i větší lsti obchodníci používají na své zákazníky?
- Umístění potravin – základní potraviny jsou vždy umístěny na druhém konci prodejny. Má-li obchod více pater, spolehněte se, že pečivo ani mléčné výrobky nenajdete v přízemí. Tento malý „fígl“ se stal již klasikou. Chcete chléb? Projdete celý supermarket. Obchodníci totiž spoléhají na to, že po cestě nakoupíte ještě další zboží, které jste původně vůbec nechtěli. Zboží nejnižší ceny najdete v regále buď na nejvyšších policích, nebo naopak v těch nejnižších. V úrovni očí jsou vystaveny pouze dražší varianty výrobku. Stejně tak zboží s kratší dobou spotřeby bývají umístěny vždy vpředu, kdežto potraviny, které vám vydrží déle, jsou zasunuty vzadu v regále.
- Stanovení ceny – výzkumy prokázaly, že na ceny, které nejsou zaokrouhlené, zákazníci reagují lépe. Zkrátka cena 5,90 Kč je lidmi vnímána jako mnohem výhodnější, než částka 6,00 Kč. I když ve výsledku zaplatí stejně.
- Bonusy slevových karet – budete-li nakupovat v určitém obchodě dost často a za dost peněz, dostanete za každých několik set utracených korun bod. V okamžiku, kdy se vám nahromadí dostatečný počet bodů, můžete si nějaké zboží koupit se slevou. A to už se vyplatí! Nebo ne?
- Množstevní slevy – dva kartony mléka a dvě plata jogurtů přece musíte koupit. Je to skvělá sleva! Co na tom, že se tím doma budete živit ještě další tři měsíce. Zvažte, zda ona sleva je skutečně slevou i pro vás. Ne vše se vyplatí koupit jen proto, že nad výrobkem visí červená cedulka akce.