O mobilních domech, celoročně obyvatelných, koluje mezi lidmi řada polopravd a zkreslených údajů. Nejsou to totiž pojízdné mikrobusy, autobusy či nákladní vozidla, i když to samozřejmě tak může být, pokud se někdo rozhodne takto upravit větší obytné vozidlo. Celoročně obyvatelné objekty tohoto typu jsou v podstatě dřevostavby, srovnatelné v mnoha ohledech s nízkoenergetickými domy typu jednopodlažních bungalovů, jsou velmi komfortní, plně vybavené a co je podstatné, s nízkými náklady na údržbu.
Údržba je možná jeden z důvodů, který vás zarazí, vždyť nejde o zděný objekt, ale o stavbu z dřevěných segmentů. Musíte si však uvědomit, že moderní stavební technologie se promítly i do tohoto odvětví, takže jsou materiály ošetřené lépe před povětrnostními vlivy, než tomu bylo před třiceti, čtyřiceti lety. Dřevostavby se staví řadu let v mnoha severských zemích, kde panuje drsné klima, a nejsou to rozhodně domy, které se za deset či dvacet let zcela rozpadnou pod vlivem plísní a hniloby.
Důležitou roli hraje zateplení, mobilní dřevostavba má k dispozici dvojitá skla oken a dveří, plně zateplenou střechu, stěny i podlahu, k dispozici bývá klimatizační splitová jednotka (která nehučí uvnitř) a vytápění je možné řešit dohodou, např. velmi finančně výhodně formou krbových kamen na dřevo či dřevěné pelety.
Nízké náklady na bydlení je jeden z podstatných důvodů, proč dát přednost bydlení ve vlastním před placením nájemného, snadno si totiž spočítáte, že ušetříte za vytápění desítky tisíc korun ročně, ušetříte i za vodu, když budete využívat vlastní studnu, ušetříte za platby do fondu oprav, které financují správu celého bytového domu, případně můžete využít fotovoltaických článků a vaření na propan-butanu nebo ještě lépe na čistém propanu, které je vždy levnější, než dodávka zemního plynu.