Důležité je řádně a včas splácet

Podle posledních statistických údajů úvěry řádně nehradí více jak dvě stě devadesát tisíc občanů České republiky. Jedná se především o dlužníky, kteří nehradí po dobu delší než tři měsíce, poté instituce poskytující úvěr začíná vymáhat celý dluh spolu s penálem a úroky.
půdorys domu.jpg
Co dělat, když nemáte na splátky
Ve finanční tísni se může ocitnout každý, nesplácet úvěr však není řešení. Prioritou pro obě strany by mělo být vyhnout se úrokům z prodlení a následnému vymáhání prostřednictvím exekutorských úřadů. V žádném případě neignorujte upomínky, kterými vás poskytovatel bude vyzývat k úhradě SMS, emailem, telefonicky nebo dopisem. Prvním upomenutím je zpravidla telefonát, poté následuje první upomínka a po ní druhá s výstrahou. Pokud k takové situaci dojde, obraťte se na banku, většina peněžních ústavů nabízí možnost odkladu splátek či vám vyjdou vstříc s novým splátkovým kalendářem nebo konsolidací stávajících půjček. Nikdy nenechávejte tato upomenutí bez odezvy a snažte se s bankou najít společně řešení.
klíč od domku.jpg
Důsledky nesplácení
Následky nesplácení i sebemenší částky vás bohužel mohou dostihnout v budoucnosti. Po letech se vzpomínky na problémy se splácením postupně vytratí. Může však nastat chvíle, kdy budete potřebovat peníze na koupi nebo rekonstrukci vlastního bydlení a budete uvažovat o hypotéce. Jedním z předpokladů pro poskytnutí hypotečního úvěru je kromě pravidelného stabilního příjmu a zástavy ve formě nemovitého majetku i dosavadní kladná platební morálka. Záznamy o nesplácených úvěrech jsou zapisovány v bankovních registrech dlužníků, k těmto informacím mají přístup banky. Další databází je i Solus, kde jsou vedeny i nesplacené leasingy. Veškeré informace o předchozích problémech se splácením se v těchto databázích shromažďují několik let a mohou tam budoucímu žadateli o hypotéku její poskytnutí znemožnit.