Málokterá nemoc je tak záludná jako příliš vysoký nebo příliš nízký krevní tlak. Když nemá člověk žádné problémy, ani ho nenapadne si zakoupit tonometr a tlak si doma občas změřit. Ale lze to jen doporučit, protože jen tak a nebo potom při náhodném měření u lékaře – třeba při preventivní prohlídce – lze zjistit první jeho kolísání.
Nejprve je to jen občas naměřená vyšší hodnota. A protože je známo, že tlak se během dne neustále mění, ani lékař mimořádně naměřený extrémní tlak nepovažuje za nutnost k jeho okamžité léčbě. Ani by to nebylo správné. Protože jen opakovaně naměřený vysoký nebo nízký tlak je nutné začít léčit.
Záludnost vysokého tlaku
Možná nás častěji bolí hlava nebo se nám občas zatočí, ale jinak nic nebolí. A tak bez měření nemáme šanci jej poznat. Ovšem pomalu poškozuje naše cévy, a to především v srdci a mozku a pozor – i v oku, kdy může dojít k poškození cév v sítnici a poté k úplnému oslepnutí! Máte-li v klidu hodnotu tlaku větší než 140/90, už tehdy Vám prokazatelně škodí a je nutné jej léky upravit. Na prevenci, jako je snížení hmotnosti, fyzická aktivita a zdravá strava musíme myslet o mnoho dříve.
I nízký tlak škodí
Ideální, tak zvaně „čítankový“ krevní tlak je okolo 120/80. Ale je-li příliš nízký, to znamená pod 100/60, také bychom neměli zůstávat v klidu. I zde totiž může být na vině onemocnění srdce, endokrinologické poruchy i některé typy nádorů. Nebezpečný je v tom, že vázne prokrvení a dodávka kyslíku do všech orgánů a samozřejmě hrozí úrazy při pádech v důsledku omdlévání.
Rychlost korekce tlaku
Pokud jste měli určitý tlak třeba i mnoho let, Vaše tělo si na něj zvyklo. Proto lékař nemůže zvolit razantní léčbu a rychle Vám tlak upravit. Hraniční tlak se proto často i toleruje – neboť tělo by jiný nesneslo. Příliš vysoký a příliš nízký krevní tlak je však třeba léčit vždy.