Bezpečné koupání ve Vranově nad Dyjí



Stalo se vám někdy, že jste si zamilovali určité místo v přírodě, kde jste trávili volný čas v době svého mládí, a pak jste se s odstupem několika let rozhodli, že tamní prostředí znovu navštívíte v očekávání, že tu prožijete podobné příjemné chvíle? Ale namísto krásy a neskutečné pohody jste byli zklamáni tím, co vás tu obklopilo? Možná, že jste také zavítali na horní tok Lužnice přímo v Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko, chtěli jste se vykoupat v řece, jenže ve vodě bylo tolik sinic, že obarvily hladinu do zelena, a tak nebylo vidět ani na deset centimetrů pod její úroveň.

Vranovská přehrada

Toto je bohužel jedním z fenoménů moderní doby, týká se to například fosfátových pracích prostředků anebo intenzivní zemědělské velkovýroby, kdy se pole hnojí průmyslovými hnojivy, a díky vysokému obsahu fosforu a dusíku v půdě se tyto prvky odplavují do vodních toků. Sinicím se v takovém prostředí dobře daří, ovšem kdyby šlo pouze o obarvení vody do zelena, tak by se to ještě dalo snést, jenže sinice mohou produkovat toxické látky a údajně mohou poškodit i jaterní tkáň.

znečištěná voda

Právě proto se rok co rok vyhlašuje zákaz koupání například v Máchově jezeře, které bývá sinicemi zasaženo poměrně značně. Kde se tedy máme koupat, chceme-li si užít koupel ve volné přírodě?

Zavítejte na Vranovskou přehradu – zajistíte-li si ubytování v penzionu na Vranovské přehradě, bude velmi pravděpodobné, že tamní vodní rezervoár nebude sinicemi zasažen tak, že by to mělo na kvalitu vody významný negativní vliv. Již řadu let patří Vranovská přehrada k nejčistším vodním tokům v republice a chcete-li se o tom přesvědčit, můžete si přečíst informace vydávané z relevantních zdrojů, co kvalitu vody v nádrži monitorují, anebo si tam jednoduše zajeďte a běžte se podívat na pláž. Některé zdroje uvádí, že průhlednost vody v nádrži je až pět metrů.